Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto-Stop | ul. Ciołka 13 pok. 410 (p.4) | 01-402 Warszawa (zobacz mapkę dojazdu)
Informacje
+48 796 555 544
+48 501 754 402
Zapisz na kurs
Auto-Stop

Egzamin państwowy

Drukuj
PDF
Powiadom
Powrót

Egzamin państwowy

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od twoich umiejętności. Składa się na to wiele czynników. Dla bardzo wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem i to właśnie on często bywa przyczyną negatywnego wyniku. Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej jeśli będziemy dobrze rozumieć przepisy. Może ci też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu. Poznaj swoje prawa.

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Idziesz zdać egzamin a nie go oblać. Nie ulegaj przesądom, że za pierwszym razem nie można zdać! A nawet jak się tobie nie powiedzie to nie oznacza to porażki! Zawsze możesz przystąpić kolejny raz!

EGZAMIN TEORETYCZNY

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje: 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Każde pytanie zawiera jedną prawidłowa odpowiedź. Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie polega na:
  • Odpowiedzi "TAK" lub "NIE" - w przypadku pytań z wiedzy podstawowej. Na przeczytanie pytania osoba egzaminowana ma 20 sekund, czas na zapoznanie sie z filmem, po czym na udzielenie odpowiedzi ma 15 sekund;
  • wyborze z trzech odpowiedzi - A,B,C - jednej w przypadku pytań z wiedzy specjalistycznej. Na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi osoba egzaminowana ma 50 sekund. Odpowiedzi mozna zmieniać do momentu zatwierdzenia udzielonej odpowiedzi lub do momentu upływu czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi. Niewskazanie żadnej odpowiedzi jest równoznaczne z udzieleniem niewłaściwej odpowiedzi i otrzymaniem 0 punktów. 
 
Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74, pozytywny wynik uzyskują osoby, które zdobędą co najmniej 68 punktów. Pozytywny wynik z części teoretycznej jest ważny bezterminowo. 
Czas trwania części teoretycznej egzaminu wynosi 25 minut


EGZAMIN PRAKTYCZNY

Plac manewrowy

Zestaw egzaminacyjny jest losowany komputerowo

Jazda miejska

Zaczynając jazdę miejską nie myśl o egzaminatorze jak o wrogu. Staraj się jechać spokojnie z dopuszczalną prędkością, jednak uważaj, żeby nie jechać zbyt wolno. Egzaminator może to uznać za utrudnianie ruchu innych uczestników a w pewnych sytuacjach za zagrożenie bezpieczeństwa ruchu. Nie przejmuj się jeśli raz zgaśnie ci silnik. Dopiero popełnienie dwa razy tego samego błędu powoduje nie zdanie egzaminu. Pamiętaj że egzaminator nie może wydawać poleceń niezgodnych z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli niedosłyszałeś polecenia lub nie zrozumiałeś go upewnij się np. w którą drogę masz skręcić. Jeżeli nie udało ci się wykonać polecenia np. nie zdążyłeś ustawić się na lewym pasie przed skręceniem w lewo jedż przepisowo i spróbuj zgodnie z przepisami np. zawrócić na następnym skrzyżowaniu i wykonać polecenie.

KIEDY SIĘ NIE UDA

Jeśli nie zdałeś egzaminator jest zobowiązany do podania przyczyn wydania negatywnej oceny. Nie zniechęcaj się porażką. Każdemu mogło to się zdarzyć. W domu, na spokojnie przeanalizuj jakie popełniłeś błędy. Czy potrzebujesz dodatkowych jazd aby lepiej panować nad pojazdem, czy może główną przyczyną był stres. Przed przystąpieniem do ponownego egzaminu postaraj się popracować nad swoimi słabymi stronami. Będziesz już dokładnie wiedział co cię czeka, a zatem będziesz mógł się jeszcze lepiej przygotować.

Egzamin teoretyczny jest ważny BEZTERMINOWO.

Wybrana oferta

  • Prawo jazdy kategoria A. Motocykle.
  • Prawo jazdy kategoria B. Samochody osobowe.
  • Prawo jazdy kategoria BE. Osobowy z przyczepą.
  • Prawo jazdy kategoria C. Samochody ciężarowe.
  • Prawo jazdy kategoria CE. Ciężarowe z przyczepą.
  • Prawo jazdy kategoria D. Autobusy.